Egy határon átnyúló régió, ahol a folyók összekötnek, nem elválasztanak.
„Geotermikus kutatások a Dráva medencében – HUHR/0901/2.1.3./0006”
Vezető Kedvezményezett: Somogy Megyei Önkormányzat
Partnerek: Baranya Megyei Önkormányzat
Zala Megyei Önkormányzat
Pécsi Tudományegyetem
Eszéki Egyetem
Összköltség: 499.285 Euro
Közösségi támogatás: 424.392,24 Euro
(Forrás: Magyarország-Horvátország IPA Határ-menti Együttműködési Program 2007-2013)
Hazai társfinanszírozás (Magyar Állam): 45.327,76 Euro
Megvalósítás időszaka: 2010. május 1. – 2012. április 30.
A Dráva-medence egyedülálló paraméterekkel rendelkezik a geotermikus energia-készletekhez való hozzáférés lehetősége tekintetében. Az adottságok azonban igen kis mértékben kerültek feltérképezésre, hiszen a Dráva-medence területének meghatározó részén csak az eddig megvalósult szénhidrogén-kutatási célú geofizikai és fúrásos kutatások nyújtanak támpontot. Azt is fontos megjegyezni, hogy ezek az eredmények túlnyomóan 40 évnél régebbiek, és abban az időben nem fektettek különösebb hangsúlyt a Dráva folyótól északra és délre fekvő terület rétegtani ismeretanyagának párhuzamosítására.
A kutatási folyamat lépcsőzetes felépítése az alábbi:
(1) Első lépcső a geológiai adatok ismertségének felmérése mind a magyarországi, mind a horvátországi tágabb területen, a bármilyen céllal eddig végzett földtani, geofizikai és hidrogeológiai kutatások eredményeinek összegyűjtése (screening).
(2) Mindezek értelmezése a gyakorlati geotermika szempontjából.
(3) Az értelmezett ismeretanyag alapján állást foglalni arról, hogy szükséges-e, és ha igen, milyen további (főleg geofizikai) kutatásokat kell elvégezni.
(4) Második lépcső: meglevő, vagy a további kutatás eredményei alapján azoknak a területrészeknek kijelölése a medencén belül, ahol a körülmények a legkedvezőbbeknek látszanak a mélységi hőenergia kinyeréséhez.
(5) A kijelölt területrészeken egy-egy célra-orientált kutatófúrás lemélyítése.
(6) Harmadik lépcső: kedvező eredmények esetén a termelő fúrások megtervezése és lemélyítése.
(7) Az így nyert energia hasznosítási módozatainak műszaki és gazdasági megtervezése.
(8) A hőenergiát hasznosító létesítmények megtervezése és felépítése.
A kutatási eredmények egy könyv formájában kerültek összefoglalásra, amely valamennyi partnernél hozzáférhető ingyenesen. A könyv és a kapcsolódó tanulmány a projekt honlapján is elérhető: www.geo.dravamedence.hu.
A jelen projekt keretében zajló kutatás (1) csak az első fázisa egy hosszú folyamatnak. A következő fázisban a potenciális befektetők (vállalkozások, önkormányzatok, stb.) feltérképezése, valamint a fejlesztési szándékok és fejlesztési lehetőségek összehangolása (2) kell, hogy megtörténjen. Ezt követően kerülhet sor a tényleges projektek megvalósítására (3).
A kutatások eredményei a későbbiekben a turizmusban, épületenergetikai fejlesztések (hűtés-fűtés) során, és további számos területen hasznosíthatók.
A projekt kézzel fogható szakmai eredményei mellett megemlítendő a széleskörű partnerség és a határmenti kapcsolatok elmélyítése, mint pozitívum.
Reményeink szerint a projekt kapcsán szerzett pályázati tapasztalatok hozzájárulnak ahhoz is, hogy a csatlakozást követően a horvát partner könnyebben leküzdheti az Európai Uniós pályázatokkal kapcsolatos kezdeti nehézségeket.